Kompost je temno rjave barve, sipast, z vonjem po gozdni zemlji in je odličen za vsak vrt.Kompost pridobimo z naravnim razkrojem organskih snovi.
To so ostanki hrane, zeleni odrez, povrtnine. Čeprav se morda zdi, da je kompostiranje težavno in komplicirano, je v resnici zelo enostaven, naraven proces, ki je v naravi vsakodneven in se dogaja povsem brez človekovega vpliva. Če ste se kdaj sprehajali po gozdu, ste občutili kompost v najbolj naravnem okolju. Pri procesu kompostiranja sodelujejo tako žive rastline kot tudi tiste, ki letno odmrejo ob koncu sezone. Zaužijejo jih živali vseh velikosti od različnih sesalcev, ptic, črvov, insektov in mikroskopskih organizmov. Rezultat tega naravnega ciklusa je kompost, mešanica predelane ali nepredelane hrane, ki leži v gozdu in ustvarja bogat, sladkoben vonj – humus.
Naraven kompost
S hišnim kompostiranjem se ukvarjamo z namenom, da bi sami poskrbeli za razkroj organskih odpadkov in zemlji priskrbeli dodatek za rahljanje in vitaliziranje zemlje, kar je ključno za uspešno vrtnarjenje. Vsakdo lahko brez težav kompostira. Pravzaprav je nemogoče preprečiti, da organske snovi ne bi razpadle. Bistvo je povečati obseg domačega kompostiranja in čim bolj zmanjšati neprijetne učinke naravnega procesa razpadanja odpadkov v naravi. Skrbno pridelan kompost je koristen, neurejeni kupi, polni gnile, pokvarjene hrane, ki razpada na deponijah, pa so škodljivi!
Kompostirajmo in reciklirajmo!
ZAKAJ JE KOMPOSTIRANJE KORISTNO?
Črno zlato ali kompost je odličen dodatek k zemlji, kompostiranje izkazuje visoko ekološko, kulturno osveščenost ljudi.
S kompostiranjem vračamo naravi njeno dobroto
VRTNE KORISTI IZBOLJŠANA PRST – zato povrtnine bolje obrodijo, njihov okus pa je bogatejši, HRANILNE SNOVI – kompost stalno in počasi dovaja rastlinam vse hranilne snovi, pomembne za rast, STRUKTURA ZEMLJE – kompost izboljša stukturo zemlje in s tem omogoča pravo razmerje vlage in zraka, BOGATITEV ZEMLJE – naj bo zemlja glinena ali peščena je kompost najboljši dodatek za bogatitev zemlje, ZDRAVILEN UČINEK -kompost povečuje odpornost rastlin proti boleznim.
Kompostiranje za zdrav vrt
OKOLJSKE KORISTI MANJ ODPADKOV – najbolj občutna prednost je zagotovo zmanjševanje količin odpadkov na deponijah, MANJ TOPLOGREDNIH PLINOV – kompostiranje zmanjšuje nastanek toplogrenih plinov, MANJ UMETNIH GNOJIL – uporaba komposta na naših travnikih in vrtovih zmanjšuje uporabo umetnih gnojil, BREZ NEGATIVNIH UČINKOV – pravilno kompostiranje nima negativnih učinkov na okolje, ZDRAVE RASTLINE, BOGATA PRST – uporaba komposta namesto umetnih gnojil zagotavlja zdrave rastline in bogato prst.
Kompostiranje za zdravo zemljo
Kakšen je najboljši recept za kompostiranje?
Kompostiranju je potrebno posvetiti nekaj časa zunaj, v naravi. Idealno je, da skrbno izberemo prostor za kompostiranje nekje v bližini vrta ali pa tako blizu, da ne bo težko odnesti ostanke s krožnika v kompostnik. Iskanje primernega prostora, kamor se odlaga predelan kompost, ne bo težka naloga, saj se hitro najde prostor nekje na zelenici ali v kotu vrta, ki je najbolj prikladno za uporabo pridelanega komposta. Naj vas ne zastraši količina informacij o kompostiranju. Čeprav je napisanega veliko, naj to ne odvrne želje po začetku. Proces je zelo enostaven, rezultati pa naravnost čudoviti.
Ta spletna stran za svoje delovanje uporablja piškotke. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. NastavitveZapri
Piškotki
O zasebnosti
To spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše spletne izkušnje, katere brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo nujnih piškotkov.
Spletna stran lahko uporablja tudi ne-nujne (third-party) piškotke, katerih uporaba je odvisna od vaše odločitve. Za več informacij preberite Piškotki.
Nujni piškotki, ki so potrebni za delovanje te spletne strani. Ti piškotki ne shranjujejo osebnih podatkov, so ne nevarni in neškodljivi za vašo zasebnost.
To so piškotki, ki ne vplivajo na delovanje te spletne strani. Ponavadi so to piškotki, ki zbirajo in analizirajo vaše podatke o uporabi strani, oglasi ali drugi vključeni (embedded) vsebini.